Odomkni rozšírený obsah, čaká na teba kopec bonusov.

Odomknúť Skryť ponuku na neskôr
×

Odomkni kopec bonusov.
Zobraziť ponuku

Syndróm milého chlapca

Prečo ma ženy nechcú? Prečo sa ženy vešajú na treťotriednych hajzlov a nie na mňa – prvotriedneho civilizovaného muža? Čo majú čo ja nie? Celý svet je neférový. Prečo na mne ONA nevidí, že som inteligentný, mám vysoké IQ, viem sa správať v spoločnosti a staral by som sa o ňu ako o kráľovnú? Prečo si vybrala chlapíka, ktorý ju ignoruje?

Veľa chlapov si túto otázku opakuje stále dookola. Najhoršie však je, že drvivá väčšina takýchto chlapov ani nechce vedieť odpoveď. Pretože odpoveď by ich nútila robiť veci, ktorým sa vyhýbajú. A tak nehľadajú odpoveď a stále iba dúfajú, že svojou sebaľútosťou prilákajú ženy, ktoré však o nich aj tak nestoja.

Prečo vlastne píšem o milom chlapcovi a prečo je dôležité vedieť ho charakterizovať? Pretože ti chcem pomôcť vidieť to, čo nefunguje – a získať ten správny (teda funkčný) základný postoj k tomu, ako získať ženy. Väčšina chlapov si myslí, že balenie žien, sexuálny život s nimi a budovanie si vzťahov s nimi, sú závislé na nejakých schopnostiach. Áno, sú nutné aj schopnosti, ale tie sú len prenosom vnútorného chápania samého seba, vlastného sebavedomia, schopnosti byť alfa samcom. Preto treba najprv rozpoznať, prečo je milý chlapec neúspešný pri ženách (a väčšinou aj v iných oblastiach), lebo len potom vieme jeho vzorce správania zmeniť.

Kto alebo čo je vlastne milý chlapec? Najlepšie to pochopíš, ak si ho dáme do kontrastu s „hajzlom“ alebo „zlým chlapcom“ – tento je väčšinou veľmi zahľadený do seba, agresívny, ide si za tým, čo chce – ale bohužiaľ až do veľmi nezdravej miery. Namiesto toho, aby jeho správanie malo isté hranice, ide až do extrémov.

Čo sú teda základné vlastnosti milého chlapca? A ako ovplyvňujú jeho schopnosť priťahovať ženy do jeho života?

V prvom rade je milý chlapec až príliš prispôsobivý. Nechá na sebe aj drevo píliť. Vôbec nič nespochybňuje, iba prijíma všetko tak, ako to príde. Ak iní ľudia zmenia svoje plány či nálady, vezme si ich za svoje, prispôsobí sa im a nechá ich, aby ho prevalcovali. Milý chlapec neprejavuje svoje city a dokonca ani názory. Takto hľadá u iných svoju akceptáciu. Myslí si, že tým, že nedá najavo žiadne negatívne emócie, negatívne pocity, ani neprejaví žiadne konfliktné správanie, sa môže vyhnúť tomu, že ho niekto nebude mať rád. Toto sa najviac prejavuje v jeho vzťahu k ženám. Súhlas žien je pre milého chlapca top priorita v živote. V skutočnosti sa jednoducho bojí, že nebude akceptovaný taký, aký je a bude odmietnutý. Tým, že by na niečo vyjadril svoj názor, alebo dal najavo svoje pocity, by riskoval nesúhlas, a to je pre neho neprijateľné.

Veľmi zlou vlastnosťou milého chlapca je to, že je nudný. Je príliš predvídateľný. Namiesto toho, aby bol agresívny, je pasívny. Nejde si za tým, čo chce, ale dúfa že mu to jedného dňa spadne do rozkroku samo. Čaká, že všetko k nemu príde samo od seba len preto, že je taká milá osôbka. Chýba mu chuť na dobrodružstvo, nikdy neriskuje. Nevezme život za gule a neurobí to, čo by chcel. Vždy hrá na istotu, má svoje zabehnuté rituály – je vždy to isté jedlo, neobjedná si niečo iné z menu, nieto ešte aby skúsil inú reštauráciu. Je obeťou svojich vlastných šablón a zvykov. Táto cesta mu vyhovuje, pretože je to najjednoduchšia cesta s najmenším odporom, pretože ho do ničoho nenúti, môže na nej byť „sám sebou“.

Ženskosť

Milý chlapec je vo veľa smeroch ženský, prejavuje viac ženských vlastností ako mužských. Počas mojej základnej školy sa takému chlapcovi hovorilo „babský pupok“. Má rovnaké názory a presvedčenia ako ženy, správa sa ako ony a príliš s nimi sympatizuje. Nie je v žiadnom smere mužný. Pri randení s takým chlapcom necíti žena žiadne napätie. Nemá nič, čím by sa odlišoval od ostatných chlapov.  Je jednoducho tuctový a nič ho nepredurčuje na to, aby si ho žena vybrala, či vôbec prejavila záujem o jeho spoločnosť.

Pre milého chlapca je ľahšie byť kamarátom so ženami ako s mužmi. Je veľmi uplakaný, veľmi emocionálny, veľmi citlivý – jednoducho je viac naklonený k ženským emóciám než ku chlapským. Vďaka svojím ženským vlastnostiam sa ľahšie stotožní so ženami a preto im aj lepšie rozumie. Práve preto nikdy neuspeje v randení so ženami a ani sa so žiadnou nevyspí.  Je príliš zaneprázdnený byť ich kamarátom a chápať ich. Je akýmsi záchrancom žien. Priťahujú ho ženy, ktoré treba v nejakom smere „opraviť“.

Hnevaj sa!

Ďalšou vlastnosťou milého chlapca je, že je stále umiernený. Nevie sa nahnevať. Je jednoducho len milý. Berie veci tak ako prídu a nechá sa nimi prevalcovať. Jeho emocionálna farba je šedá. Milý chlapec sa nenahnevá ani vtedy, keď je to priam nutné, pretože tým by riskoval nesúhlas alebo nebodaj opovrhovanie ostatnými.

Rovnako neatraktívna vlastnosť je jeho zbabelosť namiesto odvahy, ktorá patrí k dobrodružnému prístupu k životu. Milý chlapec však nechce riskovať, je nevýrazný. Svoju neaktivitu skrýva za intelektuálne výhovorky, že ženy by ho mali chcieť takého, akým je. Týmto si hlavne sám pred sebou ospravedlní, prečo si nejde za tým, čo chce. Veď je perfektný a má všetky vlastnosti, o ktorých ženy hovoria, že ich chcú.

Stoj si za svojim

Jeho názory sú akoby vyblednuté. Vôbec nevytŕčajú z radu. Mení ich podľa toho, s kým sa rozpráva. Desí sa toho, že by s niekým mohol nesúhlasiť a tak nasleduje názor väčšiny. Je stále niekde v úzadí a hanbí sa. Hanblivosť je jedna z tých preceňovaných vlastností, ktoré akoby sa páčili ženám. „Oh aký je hanblivý, nie je to milé?“ Nie, nie je. Ženy nepriťahuje hanblivosť a plachosť. Jedine vtedy, ak je chlap tak extra dobre vyzerajúci, že sa za ním každá otočí a zjavne má byť na čo namyslený, len vtedy je im príjemné, že takýto chlap má v sebe trocha skromnosti. Vtedy je to „chutné“. Ale pre každého iného chlapa, ktorý nevyzerá od prírody ako model, je hanblivosť veľké mínus, ktoré ho bude len brzdiť. Taký chlap musí byť osobnosť a mať vyžarovanie.

Milý chlapec je tešiteľ. Je tešiteľ ľudí, no robí to preto, aby zo seba mohol robiť mučeníka. Dáva zo seba toľko, až to bolí a potom sa to snaží každému ukázať: „Pozrite sa, koľko som pre ňu urobil, prečo si to necenila?“

Povedz nie

Nevie povedať nie. Nevie odmietnuť veci, ktoré od neho žiadajú iní ľudia. Myslí si, že keď urobí pre ostatných dostatočne veľa, bude za to milovaný. Preto je aj toľko využívaný, najmä ženami. Ako sa hovorí, ku takým sa chodia ženy vyplakať, vyspať sa chodia k zlým chlapcom.

Ďalším hlavným rysom je strach zo straty. Bojí sa, že stratí to, čo má, namiesto toho, aby šiel po niečom novom, čo môže získať do svojho života. Skrýva svoje nedostatky a chyby, ktoré urobil. Táto snaha o zdanlivú dokonalosť je priamo úmerná jeho vlastnému nízkemu sebavedomiu. Chce pred všetkými vyzerať perfektne. A tak si pre chyby, ktoré urobil, vymýšľa rozprávky a výhovorky, ktoré ospravedlňujú jeho nedokonalosti. Milý chlapec nikdy nedorastie do svojho maximálneho potenciálu, pretože mu chýba agresívny inštinkt. Pretože sa bojí ísť si za tým, čo chce a bojí sa najmä prehry.

Skrytá agenda

Najhoršou vlastnosťou milého chlapca je však jeho skrytá agenda. Pretože všetko, čo robí, robí preto, aby sa dostal k ženám. Aby sa s nimi vyspal. A všetko sa to snaží skryť za nezištnosť a pomoc. V konečnom dôsledku je jeho správanie len smer a prostriedok na to, aby ženy chceli len jeho, aby bol pre ne ten správny a presne taký, akého si vysnívali. Pritom netuší, že ženy takúto agendu cítia na hony ďaleko.

Jeden príklad milého chlapca – bojíš sa, aký dojem budú mať z teba ostatní, ak by si napr. čítal na verejnosti knihu „Ako nebyť milým chlapcom a stať sa alfa samcom“? Ak máš strach, že by ťa niekto videl čítať knihu s takým názvom, je to jeden z indikátorov, že sa bojíš názoru iných na teba, že ich dojem je pre teba potrebný na akceptovanie seba samého.

Nebuď milý chlapec

Určite si si teraz povedal „ach sakra, veď veľa týchto znakov úplne sedí na mňa!“ Na koho nie? Každý chlap má niektoré z týchto znakov. Aj ja som tam bol a prešiel som si týmto všetkým.

Ak chceš zmenu, je načase nebyť milým chlapcom a začať zahadzovať tieto znaky. Prestať byť nevýrazný, prestať sa báť konfliktov, prestať byť závislý, prestať sa báť väčšej straty než zisku v živote, prestať skrývať svoje zraniteľné miesta a nájsť si viac mužských priateľov. V zdravých medziach ukázať svoj hnev. Začať smerovať ku pozícii alfa samca zmenou svojho správania – toho, ktoré z teba urobilo ten ufňukaný babský zadok. Každý muž to môže prekonať. Ale až vtedy, keď sa dokáže zbaviť čo najväčšieho počtu týchto atribútov, sa ukáže, ako sa vie stať alfa samcom.

Vzorce milého chlapca

Na začiatok by som poukázal na to hlavné, teda na skutočnosť, že štedrosť a pravidelné obetovanie sa nie sú podmienkou ženského záujmu a ani toho, aby z nás boli dobrí ľudia (hlavne vo vzťahu k ženám). Veľa chlapov si nesprávne myslí, že ak budú neskutočne štedrí a budú ženám dávať, koľko len môžu (napríklad peniaze, darčeky), tak im tým dajú najavo, že oni sú tí praví. Veľa mužov sa správa v zmysle mylného presvedčenia, že ak dávajú kus zo seba, a stále sa pre ženu obetujú vo všetkých možných smeroch – opravia jej auto, vymaľujú jej izbu, urobia za ňu domáce úlohy, pomáhajú jej s nákupmi – žena sa do nich zamiluje. Jednoducho si myslia, že ak pre ženu urobia dostatočné množstvo vecí, ona potom zistí, že dotyčný je pre ňu ten pravý. Ale to nie je pravda. Takto to naozaj nefunguje!

Ženy hľadajú mužov, ktorí sú samostatné a sebestačné jednotky. Veď aj my chlapi si tiež hľadáme ženy, ktoré sú samostatné a sebestačné jednotky. Inak povedané: chlap by si mal vždy ponechať určitú úroveň samostatnosti a nezávislosti od ženy. To samozrejme neznamená, že nemôže byť štedrý, práve naopak, občasná štedrosť je nutná. Ale rozdávať sa a potom požadovať nejakú spätnú citovú väzbu – to je citové vydieranie, ktoré vôbec nefunguje a je pre ženy priam odpudzujúce. Muž, ktorý takto koná a „rozdáva sa“, sa začne pohoršovať nad každou ženou, ktorá mu napriek jeho pozornostiam nedá to, čo od nej chce.

Neporovnávaj sa

Ak si sa pristihol, že sa porovnávaš s inými chlapmi, len preto, aby si si dokázal, aký milý a dobrý si ty – tak si očividne stále nepochopil, čo som vyššie napísaným chcel povedať… a s veľkou pravdepodobnosťou si milým chlapcom. Alebo ešte horšie – si zatrpknutým milým chlapcom. Veľa chlapov (aj ja som taký býval) používa iných chlapov na to, aby sa s nimi porovnávali a poukazujú práve na to, akí sú oni popri iných „dobrí“.

Robia to preto, aby sami vyzerali lepšie. Vidia „hajzla“, ktorý sa nespráva ku žene tak, ako by sa k nej správali oni a hneď im napadne, že oni by pre tú ženu boli lepšími partnermi. Nechápu, prečo je žena s niekým, kto sa k nej nespráva práve najlepšie, lebo do vzťahu tých dvoch nevidia, sú mimo nich a pozorujú len niektoré prejavy správania sa „hajzla“ k žene. Nechápu, alebo možno nechcú pochopiť, že to, čím je „hajzel“ charakteristický, je nutné pre úspešný vzťah a demonštruje to nie jeho neúctu k žene, ale dáva tým najavo svoju nezávislosť od nej.

Nekompenzuj si

Nikdy nemôžeš vedieť, prečo sa ten-ktorý chlap správa tak, ako sa správa a tým pádom nemôžeš ani hneď usúdiť, že on je ten zlý a ty si ten dobrý. Takto myslia chlapi, ktorí si niečo kompenzujú a ktorí dokazujú sami sebe, že oni sú pre ženu tí praví – lebo predsa nerobia také veci, ktoré robia tí zlí chlapi, veci, ktoré ženám ubližujú. Milí chlapci sa v mysli porovnávajú s inými chlapmi, aby si odobrili svoje vzorce správania a dokázali si, že to, čo robia, robia dobre.

Myslia asi takto: „Pozrite sa aký som ja dobrý. Ja sa k nej nesprávam „takto“. Ja jej dávam samé pekne veci. Som pri nej vždy, keď ma potrebuje. Počúvam ju, keď sa potrebuje posťažovať. Rozprávam sa s ňou a dávam jej rady. Som jej terapeutom na telefóne. Rozprávam sa s ňou každý deň. Posielam jej krásne emaily s mačiatkami a rozkošnými citátmi.“ Naozaj si myslíš, že toto je to, čo ženy potrebujú? Ak áno, si úplne mimo! Chlap musí byť schopný porovnávať sa sám so sebou, aby si povedal, že je dobrý. Nie s inými chlapmi. Až keď si je sám sebou istý a nepotrebuje sa porovnávať s inými, má ten správny vnútorný základ, s ktorým sa dá ďalej pracovať. Hovorím o vnútornej istote o tom, že to, čo robím, je správne.

Mužský vzor

Je veľký rozdiel v tom, čo ženy hovoria, že chcú od chlapa a v tom, čo od neho reálne chcú. V dnešnej dobe feminizácie a splývania úloh muža a ženy, ba priam zrovnoprávňovania všetkých aspektov života muža a ženy, sa vytvoril akýsi nový štandard muža, ktorého ženy údajne chcú. Životné úlohy sa akoby pomaly vymieňali a v tomto prostredí sa ľahko mažú rozdiely medzi mužmi a ženami. V dnešnom svete veľa chlapcov vyrastá len s mamou, bez otca. Tam vzniká časť problému. Niežeby matka nevedela dať synovi všetko, čo potrebuje k životu, ale chýba mu mužský vzor. Niekto, od koho by sa učil aj iným než ženským reakciám na životné situácie. Preto sa dnešný chlapec citovo a správaním viac blíži ku matke než k otcovi a z dôvodu absencie mužského vzoru si osvojuje niektoré ženské vlastnosti.

Nepretvaruj sa

Veľa mužov si myslí, že keď sa čo najbližšie priblížia nereálnemu štandardu chlapa, ktorého ženy údajne chcú, tomu dokonalému prototypu, ktorý je aj citlivý a mužný zároveň, tak sa im za to ženy odvďačia záujmom. Ale čím viac si o sebe presvedčený, že si takýmto ideálom, tým zatrpknutejší sa staneš voči ženám, keďže za svoje správanie nedostaneš tú odmenu, ktorú očakávaš. Myslíš si, že máś právo na to, aby sa o teba zaujímala žena, ktorú si si vybral a ku ktorej sa správaš (podľa teba) priam dokonale?

Ona sa však o teba nezaujíma, nedostaneš od nej nič – lebo takto to nefunguje! Nebudeš odmenený za to, že si nóbl stvorenie, skvelý muž. Znova sa opakujem: takto to nefunguje! Ak niekedy budeš „odmenený“, tak to bude práve preto, že žiadnu odmenu neočakávaš a robíš len to, čo chceš robiť a čo ti dovolí robiť tvoj vlastný charakter. Ak začneš spĺňať popis dokonalého chlapa, bude to preto, že sa budeś správať tak, ako si ty sám myslíš, že by so sa mal správať a nie preto, lebo očakávaš, že sa ti za to niečím odmenia.

Ako je to stým hajzlom?

Malá facka na prebratie. Ženy si radšej vyberú chlapa, ktorý sa k nim správa hrozne, než toho, ktorý žiadnym spôsobom nedokáže rozvíriť ich city. Žena o teba nikdy neprejaví záujem, ak nedokážeš zapojiť jej city, či už v pozitívnom, alebo negatívnom zmysle. Dobrý chlapec je neutrálny, žena voči nemu nemôže a nedokáže prejaviť žiadne city. V tomto prípade je lepšie byť „hajzlom“ než milým chlapcom. Ako som to len mohol povedať, však? Že je lepšie byt sviňou než milým chlapcom? Vysvetlím.

Ak si sviňa, tak si aspoň schopný ukázať nejaké kvality alfa samca. Vieš ísť do situácií sám za seba, vieš byť dominantným, agresívnym kusom chlapa. Ak si milým chlapcom, tak sa prikláňaš k ženám a si viac ich kamarátkou, než mužom ktorý by dokázal zaujať. A ešte si vravíš, že toto musí fungovať, že im dávaš to, čo chcú. Namiesto toho, aby si zmenili svoje správanie, budeš stále pokračovať v robení tých istých chýb. Nevravím, že máš ženy zneužívať, nie je potrebné ísť z extrému do extrému. Ale je lepšie oslobodiť sa od toho, čo podľa teba ženy chcú a správať sa tak, ako chceš ty sám. Je lepšie mať ženy vo svojom živote a učiť sa z toho, než byť milým zatrpknutým chlapcom a nahovárať si, že svet k tebe nie je férový.

Musíš mať gule

Nikdy sa nedostanes k ženám, ak nebudeš používať aspoň pár kúskov výbavy, ktorú na to potrebuješ. A  prvé, čo ako alfa samec naozaj potrebuješ, sú poriadne gule. Musíš byť chlapom. To sa nedá ničím nahradiť, neexistuje žiadna iná cesta. Neboj sa, dovysvetlím. Nie je to o tom, aby si sa stal hajzlom, manipuloval ženami a zavádzal ich. Je to o tom, aby si sa stal plnohodnotnou osobnosťou so zdravým alfa pohonom na všetky štyri kolesá. Je to o tom, aby si bol mužný najviac, ako vieš bez toho, aby si inklinovali ku trpkému pasívno-agresívnemu postoju milého chlapca. Mal by si v sebe integrovať silnejší alfasamcovský ideál. Tú živočíšnu vášeň s ktorou sa púšťaš s nadšením do vecí, ktoré ťa naozaj bavia. Nájsť si vlastné smerovanie a radosť z cesty, ktorá ide tým smerom, ktorý si si sám vybral.

Ak milý chlapec vie, alebo cíti, že niečo nefunguje, jeho typickou reakciou je pritlačiť ešte viac, ešte silnejšie. Snažiť sa viac a tvrdšie, aby to fungovalo. Prestaň s tým! Prestaň sa viac snažiť. Ak ideš nesprávnou cestou tak nezáleží na tom, ako ďaleko si došiel. Je načase sa otočiť späť a ísť správnou cestou. Preto sa prestaň snažiť sfunkčniť zlý postup tým, že ho budeš robiť ešte intenzívnejšie. Einstein definoval bláznovstvo ako opakovanie tej istej činnosti pri očakávaní rozličných výsledkov.

Zamysli sa

Už ti to dopína? Je to ako s autom – ak sa ti motor prehrieva a ty sa rozhodneš, že budeš tlačiť plynový pedál ešte viac, asi vieš, ako to dopadne. Ak ideš za svojím cieľom a niečo nefunguje a tebe sa napriek tomu v hlave opakuje myšlienka „musím sa tam dostať rýchlejšie“, myslíš nesprávnym spôsobom. K tejto situácii existuje krásne prirovnanie: Človek je jediné stvorenie, ktoré keď ide lesom a nevie z neho nájsť cestu von, zrazu beží – a to stále rýchlejšie. Zamysli sa. Je to až priveľká pravda.

Málokedy sa zastavíme. Stále iba bežíme ďalej a ďalej v nádeji, že sa niekam dostaneme. Bežíme, aby sme našli ten správny smer. Ale znova opakujem – takto to nefunguje! Musíš sa zastaviť, zvážiť situáciu, rozhodnúť sa, akým novým druhom myslenia a správania sa musíš naučiť a osvojiť si ich, a tie potom použiť, aby si sa dostal k cieľu. Tie veci, ktoré doteraz nefungovali, ti na ceste k úspechu nepomôžu. Takže s nimi prestaň. Možnože ich používaš tak dlho, že ti už prirástli k srdcu. Ale to je jediné zahriatie, ktoré tvojmu srdcu poskytnú. Všetky tie prístupy k ženám a „zaručené“ postupy, ktoré by ti mali priniesť úspech, sú jednoducho nefunkčné. Je načase sa ich zbaviť a zahodiť ich. Najvyšší čas na sebe poriadne zamakať a zmeniť to!

Niečo múdre na záver

Viem, že všetko sa dá, pretože som sám padol na hubu a stratil všetko. Čakal som, či pomoc príde sama od seba, no neprišla. Preto chcem podať pomocnú ruku tým, ktorí sa chcú pohnúť ďalej, neostať na mŕtvom bode a stále len čakať. Ak som to dokázal ja, tak to dokážeš aj ty. O tom je pre mňa pomáhať.